• גברת תות

זמן איכות עם הקטנטנים

עודכן ב: 5 אוג 2020

רגעים מתוקים של יחד הם, בעיניי, הדבר הכי יקר ערך בעולם.

אבל בעולם בו אנחנו חיים, כשרצים ממשימה למשימה, אין תמיד זמן או אנרגיה לדברים החשובים ביותר. זה כואב לי. במיוחד כשמדובר בקטנטנים שכל רגע איתם הוא עולם ומלואו, בשבילנו וגם בשבילם.


לכן חברתי לליהי סגל-כספי, פסיכולוגית קלינית מומחית נוער, מבוגרים והדרכות הורים, כדי לדבר על זמן איכות עם הקטנטנים, למה הוא כל כך חשוב ואיך להתפנות לכך גם כשמאוד עסוקים.

ליהי, מלבד היותה אישה קסומה ובעלת לב ענק, היא גם מרכזת את הקורס "מבוא לפסיכולוגיה" באוניברסיטה הפתוחה ובעלת קליניקה ברעננה.


ליהי סגל-כספי פסיכולוגית קלינית

מדוע זמן איכות עם הילדים כל-כך חשוב?

"לזמן איכות עם הילד קיימת חשיבות רבה, הנוגעת הן להתפתחות שלו והן להסתגלות שלו בתחומים שונים בחייו.

ברמה הרגשית, כאשר הורה מפנה זמן ומקום לילד, הוא משדר לו מסר שמשמעו: 'אתה חשוב לי, אתה בעל ערך ואני מפנה עבורך זמן'. כמו כן, הילד קולט דרך אינטראקציה זו שהוא מעניין, חשוב ובעל ערך והדבר מאפשר לו לפתח את הביטחון העצמי שלו.

בנוסף, זמן האיכות מאפשר להורה ולילד להתחבר ולבסס את היחסים הרגשיים שלהם. הילד נהנה ממשחק, שיחה או עשייה משותפת עם ההורה, המאפשר לו מרחב יצירתי ומשחקי.

ברמה החברתית, לזמן האיכות יש חשיבות בהעברת מסרים לילד, דרך זמן זה הילד לומד כיצד לקיים אינטראקציות חברתיות, לומד אודות חוקים חברתיים, מפנים ערכים ומתנסה בפעילות חברתית."


אילו פעולות משותפות חשובות להתפתחות הילד ולקשר המשפחתי?

"כל פעילות שיש בה משום זמן משותף ומשמעותי של הורה-ילד, או פעילות משפחתית הינה חשובה ומקדמת. זה לא משנה אם ההורה והילד עסוקים בבישול משותף, בשיחה, במשחק או בסידור משותף של הבית.

החשיבות היא מידת הזמינות והפניות לילד, כך שהוא ירגיש שקשובים לו, נענים אליו ומפנים לו מקום. בזמן זה הילד מרגיש שהוא הדבר החשוב ואין להורה בזמן זה עיסוקים אחרים.

כלומר, התשובה היא לא מה עושים ביחד, אלא איך עושים את הביחד.

אם במשפחה מספר אחים, חשוב לפנות לכל ילד זמן משלו ולהקדיש גם זמן לפעילויות משפחתיות משותפות. הפעילויות המשפחתיות מחזקות את תחושת השייכות, מלכדות את המשפחה ומאפשרות לכל אחד להביא לידי ביטוי את החלקים השונים שלו בתוך ההקשר הרחב."


איך הורים יכולים לשפר את זמן המשחק והקריאה עם הילדים?

"באינטראקציה משותפת, חשוב שההורה יפנה את הזמן לפעילות ולא יהיה עסוק במסיחים שונים. חשוב לזכור שילדים נהנים ורוצים זמן עם הוריהם ואם הפעילות המשותפת מזמינה ורואה את צרכי הילד היא נחווית עבורו כמשמעותית וחוויתית.

כדאי לאפשר לילד לבחור את סוג הפעילות אותה הוא רוצה לעשות עם ההורה (כמובן שהדבר תלוי בגילו של הילד ובמגבלות המציאות). חשוב שהזמן ביחד יהיה רגוע, מהנה וחוויתי.

חשוב לזכור שהמשחק המשותף לא נועד להוציא מהילד מידע ולכן אין לדובב אותו או לתחקר אותו בזמן זה."


מה לעשות כשהילד לא רגוע?

"כל הילדים בכל הגילים חווים רגעים של מתח, עצבות, כעס והיעדר נוחות. ככל שהילדים קטנים יותר, כך קשה להם להבין מה הם חווים והם זקוקים יותר לנוכחות של אדם אחר על-מנת להירגע.

ראשית, חשוב להבין מה גורם לילד להרגיש כך ולבדוק האם הוא חווה רגשות אלה לעיתים תכופות מדי, והאם הוא מתקשה מאוד להירגע (אם כן, כדאי להתייעץ עם גורמים מקצועיים).

כאמור, ילדים קטנים מתקשים לומר מה הם מרגישים והיעדר הנוחות יבוא לידי ביטוי בהתנהגות שלהם. כאשר הילד מסוגל לבטא את עצמו במילים חשוב לאפשר לו לשיים את הרגשות שהוא מרגיש בזמן התסכול. חשוב לשאול אותו מה הוא מרגיש, האם הוא מתוסכל, כועס, עייף, רעב או עצוב. חבקו אותו, היו שם עבורו ותגידו לו שנראה שמאוד קשה לו ואתם שם איתו."


איך הורים עסוקים יכולים לבלות עם ילדיהם?

"רוב ההורים כיום משלבים בין פעילויות שונות במהלך היום, הדורשות מידה גבוהה של השקעה, מחויבות ואנרגיה. כלומר, מוצאים את עצמם "מג'נגלים" בין בית, קריירה ואם יש זמן חברים, זמן פנוי ועיסוקים נוספים.

ניתן לשלב את הילדים בפעילויות השונות של היום-יום. כך למשל, בשעת הבישול ניתן לשלב את הילד בפעילות. רוב הילדים ישמחו להזדמנות לקחת חלק בפעילות הביתית ולשלב זמן עם ההורים תוך כדי."


לסיכום, כמה זמן ביום מומלץ להקדיש לפעילות עם הילדים?

"התשובה לכך איננה חד משמעית, כל משפחה וכל ילד בתוכה ניחנים במאפיינים שונים ובצרכים שונים, לכן כל אחד יזדקק לכמות זמן אחרת ולפעילות שונה. הדבר המשמעותי ביותר הוא שהילדים במשפחה ירגישו שיש להם מקום והתעניינות אמיתית וכנה בהם ובצרכים שלהם."


מאחלות לכם בילוי משפחתי מהנה ומשמעותי! ❤️


המייל של ליהי ליצירת קשר: lihisegal4@gmail.com


67 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

© כל הזכויות שמורות להילי ג׳פרי-צוקר

משלוח חינם

רכישה מאובטחת

אני קשובה לכם